kolejność dopełnień w zdaniu

Czy ważne jest, w jakiej kolejności występują dopełnienia w zdaniu: „Wybierzcie się z wujkiem po zakupy”? Słowem, czy jeśli występują dwa dopełnienia mające taką samą formę (np. mające formę wyrażeń przyimkowych), to ich kolejność ma jakieś znacznie?
Na końcu zdania umieszczamy zazwyczaj informację nową, jeśli więc właśnie była mowa o wujku, to zdanie przytoczone w pytaniu jest właściwe. Jeżeli natomiast mówiliśmy o zakupach, a pomysł, żeby je zrobić z wujkiem jest nowy, to należy powiedzieć: „Wybierzcie się po zakupy z wujkiem”. W obu zdaniach akcent pada na końcowy rzeczownik, dodatkowo uwydatniając to, co w treści zdania nowe.
Powyższa zasada nie działa bezwyjątkowo, ale z drugiej strony nie ogranicza się do dopełnień w formie wyrażeń przyimkowych. Dotyczy ona kolejności dowolnych składników w polskim zdaniu.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski