kółko graniaste

W pracy z dziećmi bardzo często korzystam z tekstu, którego do końca nie rozumiem. Proszę o pomoc w wyjaśnieniu, bo mi wstyd. Oto treść: „Kółko graniaste, czterokanciaste [czworokanciaste?]. Kółko nam się połamało, cztery grosze kosztowało, a my wszyscy bęc!”. Na dodatek nie wiem, czy cztero- czy czworo-. A czy jest ktoś, kto nie spotkał sie z tą zabawą? Myślę, że nie.
Skoro mówi Pani o pracy z dziećmi, to zacytuję definicję w Wielkiego słownika ucznia (PWN, 2006): „Coś, co jest graniaste, ma wyraźne i ostre krawędzie”. Jak kółko może być graniaste, czyli – jak świadczy podany w słowniku synonim – kanciaste? W zabawie dziecięcej widocznie może. W różnego rodzaju tekstach, zebranych w Korpusie Języka Polskiego PWN, znajdujemy też m.in. graniaste szklanki, wieże i kształty. Słowo granisty ma związek z rzeczownikiem grań, który dziś na ogół oznacza wąski grzbiet górski, utworzony przez ostro stykające się zbocza.
Formy czterokanciaste i czworokanciaste są jednakowo dobrze zbudowane. W cytowanym wierszyku można znaleźć raz jedną i drugą, zależnie od tego, kto i gdzie cytuje. Najlepiej by było oprzeć się na jakiejś godnej zaufania antologii i trzymać się raz wybranego zapisu.
Mirosław Bańko, PWN