komicje, komicja

Mam problem ze zgromadzeniem… w starożytnym Rzymie. Komicja/komicje – zapis w WSO (-cji) sugeruje plurale tantum. WSWO notuje tylko dopełniacz -ów (co dziwi). Natomiast SJP Dorosza -ów ma tylko dla komicja, dla komicje -cji.
Dziwić może raczej końcówka -cji. Komicje lub komicja to spolszczenie łacińskiego wyrazu comitia, który jest formą liczby mnogiej wyrazu comitium ‘plac w Rzymie, na którym odbywały się zgromadzenia obywateli (komicja)’. Skoro więc komicja i komicje wywodzą się od comitium, to powinny mieć końcówkę -ów, zgodnie z zasadą, która mówi, że rzeczowniki rodzaju nijakiego zakończone na -um przyjmują w dopełniaczu liczby mnogiej właśnie taką końcówkę. Taką też końcówkę mają np. auspicje (łac. auspicium lp i auspicia lm). Natomiast te pluralia tantum, które pochodzą od łacińskich form żeńskich, przyjmują w dopełniaczu zakończenie -cji, np. gratulacje, pertraktacje czy wakacje. Serdecznie dziękujemy za zwrócenie uwagi na rozbieżności w odmianie. W kolejnych wydaniach będziemy je usuwać.
Lidia Wiśniakowska, PWN