kompetentny

Czy poprawne jest stosowanie przymiotnika kompetentny z rzeczownikami nieosobowymi, np. kompetentny podręcznik, kompetentne porady?
Przenoszenie cech ludzkich na cechy ludzkich działań i wytworów tych działań nie jest niczym wyjątkowym, por. mądry człowiek, mądra decyzja, mądra książka. Nie zawsze proces ten działa automatycznie. Kompetentne porady na pewno należy zaakceptować, kompetentny podręcznik natomiast budzi wątpliwości. Różnica być może wynika stąd, że porady mają zarówno znaczenie czynności, jak i jej rezultatu, podczas gdy podręcznik jest tylko nazwą wytworu czyichś działań.
Mirosław Bańko, PWN