komuszy

Witam,
moje pytanie tyczy się przymiotnika komuszy. Bardzo często słyszy się określenia: komusze morde, komusze wychowanie, komuszy obyczaj. Śmiem twierdzić, jako osoba młoda, że jest to słowo nacechowane pejoratywnie. Bardzo chciałbym poznać jego bliższą genezę.
Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Komuszy to przymiotnik od słowa komuch, pogardliwej nazwy komunisty. W leksykografii polskiej komuch pojawił się dopiero w 1992 r., w suplemencie do trzytomowego Słownika języka polskiego PWN. To nie znaczy jednak, że słowa nie było wcześniej w użyciu: było, tylko który redaktor i który szef wydawnictwa wziąłby na siebie ryzyko jego zamieszczenia w słowniku?
Jak komuch, tak i komuszy ma wydźwięk pejoratywny. Pierwszy z przykładów przytoczonych przez Panią jest przy tym wyraźnie potoczny, nawet gwarowy (w „literackiej” polszczyźnie należałoby powiedzieć komuszą mordę).
Mirosław Bańko, PWN