konstypant

konstypant
22.06.2012
22.06.2012
Szanowna Poradnio,
chciałbym zapytać o znaczenie słowa konstypant. Kogo można nazwać takim określeniem? Czy jest ono poprawne? A może to słowo ma rodzimy, bardziej rozpowszechniony odpowiednik? Dziękuję za wyjaśnienia.
Pozdrawiam
A.P.
Konstypacja – z łacińskiego constipatio 'skupienie, nagromadzenie' – to dawna nazwa zatwardzenia, inaczej zaparcia. Konstypantem można nazwać osobę cierpiącą na tę przypadłość (por. konfirmant) albo powodujący ją czynnik (por. defoliant).
Jest inna obca nazwa tego samego zjawiska – obstrukcja (czym innym oczywiście obstrukcja parlamentarna). Istnieje też słowo obstruent, które prócz ogólnego znaczenia agentywnego ma całkiem konkretne znaczenie w fonetyce: oznacza tu głoski zwarte, zwarto-szczelinowe lub szczelinowe.
Brak polskiej nazwy dla osoby cierpiącej na zatwardzenie jest mniej dotkliwy niż sama ta przypadłość. Nie mamy też rodzimej nazwy dla osób cierpiących na biegunkę i nie uskarżamy się na to. Warto za to zwrócić uwagę na różnicę między zaparciem i zatwardzeniem a obstrukcją i konstypacją. Obce nazwy oparte na rdzeniach łacińskich brzmią uczenie, nawet na tych przykładach to widać.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego