konstypant

 
konstypant
22.06.2012
Szanowna Poradnio,
chciałbym zapytać o znaczenie słowa konstypant. Kogo można nazwać takim określeniem? Czy jest ono poprawne? A może to słowo ma rodzimy, bardziej rozpowszechniony odpowiednik? Dziękuję za wyjaśnienia.
Pozdrawiam
A.P.
Konstypacja – z łacińskiego constipatio 'skupienie, nagromadzenie' – to dawna nazwa zatwardzenia, inaczej zaparcia. Konstypantem można nazwać osobę cierpiącą na tę przypadłość (por. konfirmant) albo powodujący ją czynnik (por. defoliant).
Jest inna obca nazwa tego samego zjawiska – obstrukcja (czym innym oczywiście obstrukcja parlamentarna). Istnieje też słowo obstruent, które prócz ogólnego znaczenia agentywnego ma całkiem konkretne znaczenie w fonetyce: oznacza tu głoski zwarte, zwarto-szczelinowe lub szczelinowe.
Brak polskiej nazwy dla osoby cierpiącej na zatwardzenie jest mniej dotkliwy niż sama ta przypadłość. Nie mamy też rodzimej nazwy dla osób cierpiących na biegunkę i nie uskarżamy się na to. Warto za to zwrócić uwagę na różnicę między zaparciem i zatwardzeniem a obstrukcją i konstypacją. Obce nazwy oparte na rdzeniach łacińskich brzmią uczenie, nawet na tych przykładach to widać.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe słowo roku 2019

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe słowo roku 2019. 
Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!

Pobierz bezpłatny e-book
„Pułapki ortografii"
prof. Jerzego Bralczyka!

Uwaga, do ebooka zostały dołączone informacje handlowe w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, toteż jego zamówienie wymaga wyrażenia poniższych zgód.

Wyślij

Weź udział w akcji „Młodzieżowe słowo roku 2019” i odbierz darmowy e-book!