konstytucja

Szanowni Państwo,
niedawno toczyłem spór z zawodową korektorką o słowo konstytucja. Twierdziłem, że jeśli w tekście jest mowa o polskiej konstytucji, to należy ten wyraz pisać wielką literą, mimo że nie występuje tam pełna nazwa (a zatem nie Konstytucja RP, ale po prostu Konstytucja). Korektorka miała inne zdanie. Zajrzeliśmy do słowników (poprawnej polszczyzny i języka polskiego), ale one, moim zdaniem, nie dają jasnej odpowiedzi. Kto miał rację?
Pozdrawiam,
Stefan Warecki
Wyraz konstytucja, jako rzeczownik pospolity, który może też nazywać Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej, piszemy małą literą. Ta forma ortograficzna wyrazu jest podstawowa.
Przepisy pisowni przewidują ponadto możliwość zapisu wielką literą w dwóch wypadkach. Po pierwsze, ze względów uczuciowych, gdy chcemy w szczególnie wyraźny sposób wyrazić szacunek dla konstytucji i państwa (nie można jednak sądzić, że brak wielkiej litery jest wyrazem postawy negatywnej), a po drugie, gdy wcześniej wymienioną pełną nazwę tego aktu skracamy do pierwszego wyrazu.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski