kosmetyk, kosmetyka

Dzień dobry, mam pytanie o rodzaj rzeczownika. Kosmetyka czy kosmetyk? A może tylko kosmetyki?

Dziękuję.

Rzeczownik kosmetyk (z niem. kosmetisch lub fr. cosmétique) w znaczeniu ‘środek, preparat służący do upiększania i pielęgnowania ciała i włosów’ ma rodzaj męski. Odmienia się w liczbie pojedynczej i mnogiej, por. np. D. -u, N. ~kiem; l.mn. M. -i. Z kolei rzeczownik kosmetyka (z niem. Kosmetik lub fr. cosmétique) oznaczający ‘czynności wykonywane w celu osiągnięcia zdrowego wyglądu lub upiększenia ciała i włosów’ ma rodzaj żeński. Także deklinuje się w liczbie pojedynczej i mnogiej, lecz zazwyczaj występuje w singularis, por. np.

  • W kosmetyce kolorowej przewodzą zdecydowanie tanie marki zachodnie.
  • Wiesiołek obdarzony tyloma zaletami musiał znaleźć zastosowanie w kosmetyce.
  • Współczesna kosmetyka dysponuje różnymi rodzajami działań regeneracyjnych.
Adam Wolański