kostyczny

Witam Szanowną Redakcję.
Synonimem słowa uszczypliwy jest kostyczny czy kaustyczny? Angielskie caustic o tym samym znaczeniu naprowadza mnie na drugą wersję.
W znaczeniu 'uszczypliwy' używamy słowa kostyczny. Jest ono spokrewnione ze słowem kaustyczny, oba pochodzą z tego samego źródła. Do ich zróżnicowania doszło zapewne dopiero w 1. połowie XIX wieku, skoro tzw. słownik wileński (1861) ostrzega przed używaniem słowa kostyczny w odniesieniu do substancji chemicznych. Najwyraźniej słowa te były jeszcze wtedy mylone.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski