koszty kwalifikowalne

Jak pisać: koszty kwalifikowane czy koszty kwalifikowalne? Jest rządowy „Przewodnik Kwalifikowalności Kosztów”, natomiast w dokumentach jest wymiennie: koszt kwalifikowany i kwalifikowalny. Jak powinno być i dlaczego?

W języku urzędowym koszty (wydatki) kwalifikowalne to koszty poniesione przez przedsiębiorców podczas prowadzenia przez nich projektu realizowanego w ramach funduszy Unii Europejskiej i – w okresie ich tzw. kwalifikowalności – podlegające refundacji. Innymi słowy: kwalifikują się do refundacji, są możliwe do zwrotu w ramach udzielonego dofinansowania.

Przymiotnik kwalifikowalny został utworzony przez dodanie sufiksu -alny do tematu czasownika kwalifikować. Przyrostek ten jest dość regularnie dodawany do czasowników niedokonanych i niesie ogólne znaczenie ‘możliwy do wykonania, poddania jakiejś czynności’, por. np. też: adaptowalny (w zn. ‘możliwy do zaadaptowania’), mierzalny (w zn. ‘możliwy do zmierzenia’), odróżnialny (w zn. ‘możliwy do odróżnienia’), policzalny (w zn. ‘możliwy do policzenia’), przekładalny (w zn. ‘możliwy do przełożenia na inny język’), wybieralny (w zn. ‘możliwy do wybrania’).

W polskim języku oficjalnym mamy też oczywiście imiesłów przymiotnikowy bierny kwalifikowany (również od czasownika kwalifikować). Występuje on w użyciu przymiotnikowym w dwóch znaczeniach: 1) ‘mający odpowiednie kwalifikacje, odpowiednio przygotowany do pracy w swoim zawodzie’ (np. kwalifikowany robotnik, urzędnik); 2) ‘wybrany spośród innych, będący najwyższej jakości’ (np. kwalifikowane ziarno). W tym drugim znaczeniu wyraz ten tworzy ponadto różne określenia terminologiczne, por. kwalifikowana większość (w zn. ‘przy głosowaniu: przewaga głosów, która nie może być niższa od pewnej ustalonej granicy (np. 2/3 głosujących)’) czy przestępstwo kwalifikowane (w zn. ‘przestępstwo prawnie wydzielone spośród innych, zagrożone surowszą sankcją’).

Adam Wolański