kox albo koks

Dzień dobry!

Czy pisownię „kox” i „koks” można stosować zamiennie w celu wyrażenia pozytywnej opinii?

Według słowników slangu (o dość wątpliwej jakości) „koks” oznacza materiał opałowy, narkotyk lub osobę posiadającą obsesję na punkcie siłowni, podczas kiedy dopiero „kox” oznacza pozytywne określenie, jednakże wyraz ten w większości jest wykorzystywany w języku mówionym, co utrudnia określenie pisowni. Moją niepewność wzmaga fakt, że pary wyrazów takie jak „sexy” i „seksi”, „spray” i „sprej”, „ketchup” i „keczup” itd. to synonimy, gdzie jeden wyraz jest spolszczoną wersją drugiego.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Przywołany w pytaniu wyraz określa w gwarze młodzieżowej ‘coś pięknego, wspaniałego, przyjemnego, pozytywnego’. Używany bywa także jako samodzielna odpowiedź. Ma oboczną pisownię – kox albo koks, por. np.

– Mordo, jak ci się podobał nowy serial?

– Był kox.

– Stary, co sądzisz o tej lasce?

– Spoko! Koks.

W obrębie jednego tekstu należy się konsekwentnie posługiwać jedną z wersji pisowniowych wyrazu.

Adam Wolański