kradziejka

Szanowni Państwo,

czy wyraz „kradziejka” istnieje? Jeśli tak, to czy zawsze możemy się nim posługiwać, czy raczej jest to słowo jedynie potoczne?

Z poważaniem

Marzena

Kradziejka to forma utworzona przez dodanie sufiksu -ka do rzeczownika męskoosobowego kradziej. Rzeczownik ten jest żartobliwym i potocznym określeniem złodzieja. Forma żeńska jest spotykana w uzusie, por. np.

  • Kradziejka złapana na gorącym uczynku.
  • Jestem kradziejką piosenek i lubię śpiewać je po swojemu.
  • A tej kradziejce przyda się więzienna dieta.

Potocyzm kradziejka oznacza również akt kradzieży, por. np.

  • Jednocześnie informuję, że mam naprawdę wielką alergię na plagiaty i jeżeli kogoś przyłapię na kradziejce mojej pracy, to nigdy nie wydam tej osobie zgody na publikowanie czegokolwiek, co jest mojego autorstwa.
  • Będzie mu wstyd przyznać się, że był na kradziejce.
  • To były czasy, kiedy chłop, łapiąc nas na kradziejce jabłek, po prostu grzecznie wypraszał kopniakiem w dupę i nikt do nikogo żalu nie miał.
Adam Wolański