kraj półksiężyca czy Kraj Półksiężyca?

Chciałabym się dowiedzieć, jaka jest prawidłowa pisownia peryfrazy odnoszącej się do Turcji: Kraj Półksiężyca czy kraj półksiężyca?
Nie ma „prawidłowej” pisowni tej nazwy, ponieważ słowniki jej nie skodyfikowały, a z zasad pisowni też nie wynika jednoznacznie, jak należy ją pisać. Słownik ortograficzny PWN odnosi się do pisowni peryfraz geograficznych i osobowych w par. [91] (18.34): wynika stąd, że wolno użyć wielkiej litery, ale obowiązku nie ma. Z moich obserwacji wynika, że większość peryfraz postaci kraj czegoś jest zwykle pisana małymi literami, wyjątki są nieliczne (można zajrzeć do Słownik peryfraz po szczegóły). Małymi literami pisze się np. kraj faraonów, kraj fiordów, kraj samurajów, kraj tulipanów.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski