kraje Trzeciego Świata

Ktoś mi powiedział, że określenia Kraje Trzeciego Świata używano wcześniej, teraz raczej się tego nie stosuje… Obecnie funkcjonuje określenie kraje rozwijające się. Proszę mi powiedzieć, czy tak jest w istocie i z czego to wynika…
Serdecznie pozdrawiam
Urszula Wruszczak
Rzeczywiście, powszechnie swego czasu używane określenie kraje Trzeciego Świata nie jest dziś często spotykane. Wiadomo jednak, że ten termin był ściśle związany z podziałem politycznym świata w czasach zimnej wojny, a więc w okresie od 1946 do 1991 r. Ciekawostką nazewniczą z tamtych czasów jest to, że nie używano u nas określenia kraje Drugiego Świata, którymi były tzw. kraje socjalistyczne (dziś nazywane raczej krajami bloku sowieckiego lub podobnie).
Nietrudno zrozumieć przyczynę tej zmiany nazewniczej: oba wymienione w pytaniu określenia mają charakter wartościujący. Współcześnie w relacjach międzynarodowych raczej unikamy określeń tego rodzaju, zwłaszcza o charakterze negatywnym, a Trzeci Świat to niewątpliwie określenie gorszej części świata. Co więcej, chętnie używamy określeń pozytywnych (może to być związane z tzw. political correctness, czyli poprawnością polityczną), a rozwijanie się uznajemy za coś pozytywnego.
Z tych powodów określenie kraje Trzeciego Świata jest dziś raczej rzadkie, wyraźnie częściej mówi się o krajach rozwijających się. Tak jest, i pewnie jest to dobre.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski