kresowiaczka i Kresowiaczka

Borowiak, Lasowiak i kresowiak mają żeńskie odpowiedniki Borowiaczka, Lasowiaczka, kresowiaczka. Nie ma jednak w słownikach wyrazów poznaniaczka, wrocławiaczka, krakowiaczka, rzeszowiaczka, warszawiaczka, lwowiaczka. Czy użycie ich jest niepoprawne czy tylko rzadkie?

A co z Kresowiaczką? https://sjp.pwn.pl/ podaje formę żeńską tylko dla kresowiaka, dla Kresowiaka już nie.

Jaki będzie żeński odpowiednik Kongresowiaka?

Brak tych wyrazów w słownikach oznacza zapewne, że autorom nie udało się odnaleźć ich potwierdzenia w dostępnych korpusach tekstów. Te formy nie są niepoprawne, ale z jakichś powodów bardzo rzadkie, np. Google znajduje 174000 tekstów z użyciem wyrazu warszawiak, ale co najwyżej kilkaset z formą warszawiaczka.

Jeśli jest kresowianin ‘mieszkaniec pogranicza’ i Kresowianin ‘mieszkaniec Kresów Wschodnich’, ta różnica w zapisie powinna też znaleźć odzwierciedlenie w zapisie wyrazów bliskich znaczeniowo (kresowianka, kresowiak, kresowiaczka i Kresowianka, Kresowiak, Kresowiaczka).

Kongresowiak to mieszkaniec byłego Królestwa Kongresowego, mieszkankę tegoż możemy nazwać Kongresowiaczką.

Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski