krewki 65-latek

krewki 65-latek
10.01.2014
10.01.2014
Czy człon -latek może towarzyszyć dowolnej liczbie określającej wiek człowieka? Dawniej chyba było to zarezerwowane raczej dla dzieci. Nagłówek prasowy typu „65-latek zabił swoją żonę” wygląda dość groteskowo. Co innego natomiast: „4-latek rozlał zupkę”.
W zrównoważonej części NKJP mamy dwudziestu 90-latków (ściślej biorąc, tyle wystąpień tego słowa), sześćdziesięciu dwóch 80-latków, sześćdziesięciu sześciu 70-latków – jak widać, trzymają się oni dość dzielnie. W słownikach jest hasło stulatek, a słownik Doroszewskiego ilustruje je cytatem z XIX w., niekoniecznie więc dawniej było tak, jak Pan sugeruje. Rzecz wymagałaby dalszych studiów.
Owszem, liczba x-latków w NKJP jest znacznie wyższa dla małych x, nawet po odliczeniu pięciolatek w planach gospodarczych, ośmiolatek w systemie edukacyjnym itp. Dokładne jej wyznaczenie nie jest jednak proste: trzeba pamiętać, że w grę wchodzą dwa warianty zapisu: słowny i cyfrowo-słowny i że oprócz np. dziesięciolatka – chłopca jest dziesięciolatka – dziewczynka. Słowem, jest co liczyć, pytanie tylko, czy warto.
Być może okażę tym pytaniem brak zrozumienia dla stylistycznych niuansów języka, ale czy wprowadzenie reguły, że x-latek jest niedopuszczalny powyżej pewnego x, nie byłoby przejawem dyskryminacji? Wystarczające zniuansowanie wnosi, moim zdaniem, wybór końcówki: rozbrykane czterolatki (obojga płci), ale zażywni stulatkowie.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego