królowa

W 2009 roku nakładem wydawnictwa Ossolineum ukazała się monografia J. Nikodema Jadwiga, król Polski. Tak samo Jadwiga jest określona w polskiej (i angielskiej) Wikipedii, mimo iż na stronie dyskusji miała miejsce długa polemika, w której przewagę zdobyli zwolennicy królowej. Druga strona argumentuje (według mnie bezpodstawnie), że królowa oznacza wyłącznie żonę króla, a Jadwiga panowała samodzielnie. Jakie jest Państwa zdanie w tej kwestii?
Królowa nie jest jedynie żoną króla i wcale nie musi być niczyją żoną, por. królowa Wiktoria i inne postaci znane z historii. Tytuł Jadwiga, król Polski brzmi dziwnie. Męskiej formy można użyć generycznie, np. mówiąc: „W ustroju monarchicznym władzę sprawuje król”, i zdanie takie poprawnie opisuje także sytuacje w krajach, w których rządzą królowe. Jeżeli natomiast mówimy o konkretnej władczyni, to naturalne jest użycie słowa królowa: „W wieku piętnastu lat została królową”, „Jadwiga, królowa Polski” itp.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski