kropka w adresach internetowych

Szanowni Państwo!

Coraz częściej w przypisach czy też w bibliografii spotykamy się z adresami internetowymi. W związku z tym mam pytanie, czy po adresie internetowym wymienionym w bibliografii stawiamy kropkę, czy też nie, bo – jak wiadomo – na końcu adresu internetowego kropka nie występuje. Na przykład:

1. Baginski Z., Do góry kilem, Warszawa 1976.

2. https://sjp.pwn.pl/.

3. Rylke A., W służbie okrętu, Gdynia 1967.

Pozdrawiam,

Ewa W.

Po pierwsze, problem jest ogólniejszy, bo adres taki może wystąpić również na końcu zdania. Po drugie, zależy dla kogo tekst jest przeznaczony – jest kilka konwencji cytowania publikacji, również elektronicznych, i wydawca ma głos decydujący. Osobiście uważam, że kropki należy stawiać normalnie, ale w miarę możliwości wyróżniać adres internetowy specjalną czcionką.

Przy cytowaniu adresów internetowych dobrym zwyczajem jest wskazywanie daty, kiedy ostatnio ten adres był sprawdzony. W języku angielskim służy do tego formuła „accessed on …”, po polsku można pisać np. „stan z [dnia] …”.

Tak więc pozycję 2. można zapisać – omijając w ogóle problem kropki – np. w taki sposób:

Redakcja Słowników Języka Polskiego PWN. Witryna internetowa. https://sjp.pwn.pl/, stan z 5.03.2004.
Janusz Bień, prof., Uniwersytet Warszawski