krytyczne wydanie

Odpowiadając na list o Dziadów części III, dr Grzenia wspomniał o krytycznym wydaniu Dziadów. Cóż to oznacza? Nie wie tego nawet moja mama, polonistka. :)
Wyrażenie krytyczne wydanie oznacza ‘naukowo opracowane i objaśnione wydanie jakiegoś tekstu’. Wyrażenie to jest znane od dawna, odnotował je np. Słownik języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego (wydany w latach 1958-1969), występuje ono też w Słowniku języka polskiego pod red. Mieczysława Szymczaka (1979-81, wersja internetowa na stronach Wydawnictwa Naukowego PWN) i w nowym Uniwersalnym słowniku języka polskiego pod red. Stanisława Dubisza (2003).
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski