którą?

Wiem, że w B. r. ż. l. poj. zaimek wskazujący ma formę . Jednakże jak odpowiemy na pytanie: jaką? którą? Też ? Czy może narzędnikiem ?
Na pytanie jaką? nie odpowiemy ani , gdyż zaimek jaki? pozwala się spodziewać raczej odpowiedzi taki, a ten to odpowiedź na pytanie który?
Pytamy zatem którą? i możemy usłyszeć równie dobrze , jak i , samo którą? bowiem nie rozstrzyga, czy chodzi o biernik, czy o narzędnik. W bierniku, przynajmniej w standardowej polszczyźnie, odpowiedź powinna brzmieć , np. „Którą książkę wolisz? – Tę” (tylko potocznie można odpowiedzieć ). Natomiast w narzędniku powiemy , niezależnie od stylu czy odmiany języka, np. „Którą nartą uderzyłaś w drzewo? – Tą”.
Mirosław Bańko, PWN