który czy jaki?

Jak prawidłowo zapytać: Jaki dzisiaj dzień tygodnia czy który dzień tygodnia?

Zaimki względne który i jaki różnią się pełnioną funkcją. Pierwszy służy do wskazywania konkretnych elementów jakiegoś zbioru. Pytanie: Który dziś dzień tygodnia? wymaga wskazania w odpowiedzi nazwy konkretnego dnia, np. Piątek (ewentualnie: Piąty w zn. ‘piąty dzień tygodnia’). Drugi z przywołanych tu zaimków służy natomiast do wskazywania cech elementów zbioru. Na pytanie: Jaki dziś dzień tygodnia? możemy np. odpowiedzieć: Roboczy albo Wolny od pracy.

Adam Wolański