który

Witam!
Moje pytanie dotyczy konstrukcji zdań złożonych zawierajacych spójnik który. Czy który dotyczy zawsze rzeczownika poprzedzającego to słowo? Czy poniższe zdanie jest błędne: „Księga dżungli to bardzo ciekawa książka, przeznaczona głównie dla młodzieży, wydana przez Wydawnictwo ARKA, która wprowadza Cię w świat przyrody i fantazji"? Albo inny przykład: „Miała piekną zieloną spódnicę w czarne kropki, którą zakrywała rozbite kolano"?
pozdrawiam dc
Drugie zdanie – to o spódnicy – pokazuje, że zaimek który nie musi odnosić się do rzeczownika najbliższego z lewej strony. Zwykle jednak staramy się umieścić ów zaimek na tyle blisko właściwego rzeczownika, aby nie powstała niejasność, do którego rzeczownika się on odnosi. Pierwsze zdanie – to o książce – należałoby poprawić, np.: „Księga dżungli to bardzo ciekawa książka, która wprowadza Cię w świat przyrody i fantazji. Przeznaczona jest głównie dla młodzieży, a wydało ją Wydawnictwo ARKA”.
Mirosław Bańko