kultura języka w sieci

Chciałabym się dowiedzieć, czy z punktu widzenia kultury języka istnieją jakieś specjalne zasady konstruowania, pisania e-maili? Czy najlepiej po prostu stosować zasady dotyczące listów tradycyjnych?
Pozdrawiam,
Aleksandra Sobieraj
Ogólne zasady pisania listów stosują się w większości do korespondencji elektronicznej. Różnice wynikają z udogodnień technicznych, np. nie ma potrzeby pisać daty, bo tę dopisuje za nas komputer. Niestety, łatwość pisania i wysyłania listów elektronicznych nie sprzyja staranności w pisaniu ich. Także w pytaniach przychodzących do naszej Poradni wiele jest literówek, błędów interpunkcyjnych i nagminnie brakuje polskich liter. Usterki te poprawiamy i dlatego nie widać ich na stronach Poradni.
Ogólne zalecenie brzmi zatem: piszmy starannie. Przeczytajmy cały list przed wysłaniem go. W korespondencji oficjalnej unikajmy wyrazów nadmiernie emocjonalnych i slangowych. I nie zapominajmy o zwrocie do adresata: Szanowny Panie, Wielce Szanowna Pani Redaktor, Droga Pani Profesor – jest z czego wybierać, oczywiście stosownie do naszych stosunków z daną osobą. Dziś coraz częściej maile rozpoczyna się od bezosobowych zwrotów: Witam albo Dzień dobry!, ale warto pamiętać, że one wciąż rażą wiele osób.
Tradycyjnie pojęta kultura języka nie rozstrzyga wszystkiego, co związane jest z korespondowaniem w sieci komputerowej, dlatego sieciowcy stworzyli własny kodeks, tzw. netykietę (z angielskiego netiquette – połączenie słów net 'sieć' i etiquette 'etykieta'). Mówi ona np., by nie wysyłać zbyt dużych listów bez upewnienia się, że adresat jest na to przygotowany, by pisać zwykłym tekstem, a nie np. w HTML, i by łamać wiersze po 8-10 wyrazach, udaremniając łamanie automatyczne, które może dać brzydki efekt. Gdzież indziej szukać zasad netykiety, jeśli nie w sieci! Proponujemy Pani wpisać słowo netykieta w odpowiednie okienko któregoś z portali internetowych i wybrać jakiś obiecujący tekst na ten temat.
Mirosław Bańko