kupić a wygrać

Niedawno była w poradni mowa o serwisie Allegro. Tam odbywają się głównie licytacje (teoretycznie tylko licytacje). Czy więc jednak nie kupuję (wręcz: wygrywam) na Allegro jak na licytacji? Zawsze po zakończeniu transakcji pojawia się formuła: „Wygrałeś!”.
Wspomnianą sytuację można opisać w różny sposób, zależy to od naszych intencji. Jeśli chcemy podkreślić to, że udało się nam nabyć jakiś przedmiot, powiemy „kupiłem w (na) Allegro”. Jeśli zaś zależy nam na tym, by zaznaczyć, że towarzyszyła temu rywalizacja, a my ją wygraliśmy, odpowiednią formułką będzie np. „wygrałem na Allegro”. Można w takim razie na licytacji coś kupić albo licytację wygrać.
W czasach niedoboru towarów Polacy udane zakupy podsumowywali słowami „Zdobyłem coś” (a zdobyczą mogła być nawet paczuszka kawy). Obecnie mamy nadmiar dóbr materialnych, toteż problemem stało się sprzedawanie, a nie kupowanie. W związku z tym formułka kończąca licytację powinna być uznana za chwyt marketingowy, którego celem jest zachęcenie do wzięcia udziału w następnej licytacji.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski