Гузій = Huzy, Huzego, Huzemu, z Huzym, o Huzym

Czy ukraińskie nazwiska zakończone na -ij, np. Huzij (Гузій) powinniśmy odmieniać tak samo jak te z końcówką -yj, czyli jak przymiotniki?
Nazwiska wschodnie: rosyjskie zakończone na -ий i ukraińskie zakończone na -ій, odmienia się według tego samego paradygmatu, spolszczając je wcześniej graficznie, tzn. nadając im nominatywne zakończenie -i oraz -y, np. Горький (transkrypcja Г г – G g oraz Рь pь – R r wyjątkowo bez zmiękczenia – Gorki, Гузій (transkrypcja Г г – H h, З з – Z z oraz У у – U u) – Huzy.
Odmiana wygląda więc tak: Горький = Gorki, Gorkiego, Gorkiemu, z Gorkim, o Gorkim; Гузій = Huzy, Huzego, Huzemu, z Huzym, o Huzym. A zatem nie Gorkija, Huzija (Huzyja) itd.
Maciej Malinowski, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie