lasy, leśniczówka, nadleśnictwo

lasy, leśniczówka, nadleśnictwo
22.10.2003
22.10.2003
Chciałabym dowiedzieć się, jakie są zasady pisowni małą lub dużą literą nazw typu: lasy siekierzyńskie, Lasy Państwowe Nadleśnictwa Sebork, Lasy Kranickie, Las Sokole, leśniczówka Kuzie, nadleśnictwo Dęby.
Pozdrawiam.
1) Lasy Państwowe Nadleśnictwa Sebork to zapewne nazwa jednostkowa, wyraźnie urzędowa, a zatem i oficjalna. Piszemy w takim razie wielkimi literami.
2) Nazwa Lasy Siekierzyńskie to również nazwa jednostkowa, wobec powyższego stosowny będzie zapis od wielkich liter.
3) Z „Lasami Kranickimi” mam kłopot, bo żadne z dostępnych mi źródeł takiej nazwy nie wymienia, chyba że chodzi o Lasy Kraśnickie (lasy kraśnickie?), ale to chyba też nazwa jednostkowa. Jestem za pisownią literami wielkimi.
4) Pozostałe nazwy charakteryzują się tym, że pierwszy składnik jest wyrazem pospolitym, drugi zaś występuje w mianowniku. W takich nazwach pierwszy człon może zostać pominięty, a konsekwencja ortograficzna jest taka, że zapisujemy go małą literą: las Sokole, leśniczówka Kuzie, nadleśnictwo Dęby. Możliwe jednak, że ta ostatnia nazwa jest urzędowa, w takim razie w korespondencji urzędowej lepiej pisać Nadleśnictwo Dęby, w tekstach mniej formalnych może też być małą literą.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego