ławica Scarborough

Szanowni Państwo,

chciałbym zapytać jak poprawnie zapisać nazwę "ławica Scarborough"? O ile nie ulega wątpliwości, że "Scarborough" piszemy z dużej litery, o tyle samo słowo "ławica" w niektórych źródłach pisane jest z małej litery, a w innych z dużej. Ponadto, pisząc w tekście o ławicy po raz kolejny (a więc pomijając człon "Scarborough") powinniśmy napisać "ławica" czy "Ławica"?

Z góry uprzejmie dziękuję za odpowiedź.

Ławica Scarborough to nazwa własna geograficzna, odnosząca się do dwóch skał położonych na Morzu Południowochińskim. W nazwie tej człon pierwszy jest wyrazem pospolitym (chodzi o tzw. ławicę skalną), drugi natomiast rzeczownikiem w mianowniku nieodmieniającym się. W takich sytuacjach człon pierwszy piszemy małą literą, drugi zaś – wielką. Napiszemy zatem: ławica Scarborough, podobnie jak np. morze Marmara, półwysep Hel, pustynia Gobi, wyspa Uznam.

W kolejnych powołaniach człon pierwszy tego typu nazw jest nadal wyrazem pospolitym zapisywanym od małej litery.

Adam Wolański