lekcji czy lekcyj?

Czy dopuszczalne jest użycie w dopełniaczu liczby mnogiej końcówek -ij, -yj (np. w słowach religij, okazyj) w sytuacji, gdy ani kontekst, ani żadne inne środki językowe (typu wszystkich religii, tych okazji) nie wskazują, że chodzi o liczbę mnogą, a ta jest istotna? Dodam, że sprawa dotyczy przekładu z języka obcego pisanego archaizującą prozą poetycką.
Kontekst nie musi wskazywać na liczbę mnogą, gdyż same formy religij i lekcyj mają wartość liczby mnogiej. Ma się rozumieć, że form tych nie używamy w liczbie pojedynczej.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski