lektorować

Jakie są szanse na „ułaskawienie” słowa lektorować? Potocznie niektórzy używają go na określenie czytania na głos, szczególnie publicznego, np. przetłumaczonych dialogów w zagranicznych filmach. Zdaję sobie sprawę, że nie ma go w słownikach (poza słownikiem języka górnołużyckiego) i nie jest używane przez osoby dbające o poprawną polszczyznę. Jednak byłoby bardzo wygodne. Samo czytać ma zbyt szerokie znaczenie, a czytać publicznie razi długością. Może istnieje jakieś inne, rodzime określenie?
Lektor pochodzi od łacińskiego lector 'czytelnik', a do podobnych rzeczowników na -or (zwykle -ator) nie dodajemy polskich sufiksów czasownikowych, lecz wymieniamy zakończenia, np. fundatorfundować, a nie fundatorować. Najbliższym analogonem jest tu protector (w bezokoliczniku legere i protegere), sugerujący formę legować, analogiczną do protegować. Nie namawiam Pana oczywiście do jej używania, chcę tylko pokazać, że choć rozumowanie przez analogię zawodzi, to jednak ogólna zasada tworzenia czasowników od rzeczowników na -(at)or, pochodzących z łaciny, nie przemawia za formą lektorować.
Udało mi się znaleźć tylko jeden czasownik będący w powszechnym użyciu i podobny w swojej budowie do lektorować – jest nim dyrektorować. Ma on jednak wyraźnie potoczny charakter i tak samo potoczne jest lektorować, zresztą o wiele rzadziej spotykane.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski