liczba wolnych rodników (?)

Dzień dobry,

mam problem z konstrukcją „liczba wolnych rodników”, a „ilość wolnych rodników”. Zdaję sobie sprawę, że liczby używamy do rzeczowników policzalnych, w teorii atomy są policzalne, ale czy jednak używanie „liczba” w przypadku tak małych cząsteczek, które tworzą jednolitą masę ma zasadność?

Liczba w normie wzorcowej zawsze dotyczy czegoś, co można policzyć, ilość – czegoś, czego się policzyć nie da. Wolne rodniki dają się – przynajmniej teoretycznie – oszacować, więc dość powszechnie stosowany jest w odniesieniu do nich rzeczownik liczba, por. np.

  • Stres oksydacyjny występuje wtedy, gdy liczba wolnych rodników przewyższa liczbę przeciwutleniaczy i dochodzi do uszkodzeń komórkowych.
  • Pewna liczba wolnych rodników jest istotna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.
  • Jak skutecznie bronić się przed nieustannie rosnącą liczbą wolnych rodników w organizmie?

W sytuacji, gdy chodzi o wielką liczbę czegoś, dopuszczalne jest stosowanie określenia ilość w liczbie mnogiej, por. np. duże, wielkie ilości wolnych rodników. Z konstrukcją tego typu spotykamy się w uzusie, por. np.

  • Przeziębieniu towarzyszy proces zapalny, w trakcie którego wytwarzane są duże ilości wolnych rodników.
  • Podczas reakcji odpornościowych wydzielają się duże ilości wolnych rodników, które mogą uszkadzać komórki.
  • Mózg wykazuje duże zapotrzebowanie na energię, więc podczas jego pracy powstają duże ilości wolnych rodników.

Zawsze też można pisać o wysokim/niskim poziomie wolnych rodników, por. np.

  • Wysoki poziom wolnych rodników jest największym wrogiem kobiecej urody.
  • Zbyt wysoki poziom wolnych rodników i jednoczesny spadek mechanizmów obronnych przeciwutleniaczy może prowadzić do uszkodzenia organelli i enzymów komórkowych, zwiększonej peroksydacji lipidów i rozwoju insulinooporności.
  • W tym przypadku wysoki poziom wolnych rodników utrzymuje się przez długi czas, zwiększając ryzyko arytmii i niewydolności serca.
Adam Wolański