liczebnik porządkowy i kropka

Szanowni Państwo,
który z poniższych zapisów jest poprawny?
1. Jaką tezę autor stawia w akapicie 5.?
2. Jaką tezę autor stawia w akapicie 5?
Zatem – czy obecność pytajnika usprawiedliwia (lub może wymusza?) pominięcie kropki po liczebniku porządkowym?
Zbieg kropki i znaku zapytania wygląda dziwnie, ale w zasadzie daje się usprawiedliwić: kropka bowiem należy do skrótu, nie jest, ściśle biorąc, znakiem interpunkcyjnym, nie koliduje zatem z pytajnikiem.
Inna rzecz, czy w podanym przykładzie kropka w ogóle jest potrzebna. Jestem zdania, że kropkę po liczbie oznaczającej liczebnik porządkowy warto stawiać tylko wtedy, gdy jej brak mógłby być przyczyną nieporozumienia. Taka groźba w Pana przykładzie nie zachodzi, doskonale obywa się on bez kropki. Również słownik ortograficzny PWN orzeka, że kropkę po liczbie można pominąć, „jeśli z kontekstu jednoznacznie wynika, że użyty został liczebnik porządkowy” (zasada 87.4).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski