liczebniki ułamkowe

Które wyrażenie jest poprawne: w ciągu ostatniego 2,5 roku, w ciągu ostatnich 2,5 roku – i jak należy je przeczytać?
Liczebniki będące nazwami tzw. ułamków mieszanych odmieniają się tak jak ich ostatni człon, zatem w ciągu ostatniego 2,5 roku (czyt. dwa i pół roku) – jak pół roku, nie zaś w ciągu ostatnich 2,5 roku – jak ostatnich dwóch. Zresztą gdyby iść konsekwentnie za drugą wersją, to należałoby pisać w ciągu ostatnich 2,5 lat, ale tak też byłoby niedobrze.
W zgodzie z tymi zaleceniami należy mówić też np. „Minęło dwa i pół roku”, a nie „Minęły dwa i pół roku” oraz „Spotkaliśmy się po dwóch i pół godziny”, a nie „Spotkaliśmy się po dwóch i pół godzinach” (choć tu akurat zwyczaj językowy jest podzielony, co autorzy niektórych starszych poradników językowych byli skłonni tolerować).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski