light

Witam!
W Nowym słowniku wyrazów obcych (wyd. Zielona Sowa) mamy słowo light o znaczeniu ‘określenie produktów spożywczych o zredukowanej liczbie kalorii lub papierosów o mniejszej ilości nikotyny’. Czy to słowo – zapożyczone z angielskiego – należy odmieniać, a jeśli tak, to jak poprawnie należałoby odmieniać light w dopełniaczu i miejscowniku liczby pojedynczej?
Dziękuję.
Wyraz light może być użyty jako przymiotnik (papierosy light), a wtedy jest nieodmienny. Często jednak – w języku potocznym – słyszy się sformułowania typu „Dwie paczki lightów poproszę”. W takim użyciu jest to rzeczownik odmienny. Formy dopełniacza i miejscownika zapiszemy następująco: lighta, lighcie.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski