ligota

Witam, moje pytanie dotyczy słowa ligota: co ono oznacza (nie chodzi mi o dzielnicę Katowic)? Spotyka się je niekiedy w nazwach miejscowości. Pozdrawiam.
Lgota i Ligota, staropolskie dwie postaci tego samego wyrazu, oprócz swojego podstawowego znaczenia były używane w funkcji nazw miejscowych, gdyż oznaczały osadę świeżo założoną i wolną od danin (swoistych w dawnych czasach podatków). Są Ligoty i Lgoty Duże i Małe, a także Dolne. Wyraz pospolity został zachowany w nazwach miejscowości.
W tym samym znaczeniu był używany wyraz wola (Wola), czyli 'miejscowość (ludzie) zwolnieni od obowiązków względem właściciela' (wolni). Jest Wola Stępowska, Wola Pasikońska, Wola Olszowa – dziesiątki nazw w Polsce.
Wyraz pospolity lgota łączy się znaczeniowo z wyrazami u-lga i lgnąć. Lgota, ligota były terminami prawniczymi używanymi w średniowieczu.
Aleksandra Cieślikowa, prof., IJP PAN, Kraków