list do biskupa i kardynała

list do biskupa i kardynała
21.03.2008
Witam serdecznie Panią Profesor. Mam pytanie co do pisowni. Jak należy napisać w tytule, pisząc list do wysokiego hierarchy: czy Drogi Ekscelencjo!, czy Droga Ekscelencjo!, która wersja jest właściwa?
Dziękuję i życzę Radosnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
Zwracając się w mowie lub w piśmie do hierarchy Kościoła, używamy form następujących:
(a) do biskupa i arcybiskupa w bezpośrednim kontakcie, tj. w mowie – Wasza Ekscelencjo (w sytuacjach uroczystych, ceremonialnych) lub Proszę księdza biskupa / Proszę księdza arcybiskupa. W adresie – Jego Ekscelencja Najdostojniejszy Ksiądz Biskup [imię i nazwisko], Jego Ekscelencja Najdostojniejszy (lub Najczcigodniejszy) Ksiądz Arcybiskup [imię i nazwisko];
(b) do kardynała w bezpośrednim kontakcie – Wasza Eminencjo (w sytuacjach jak wyżej) lub Proszę księdza kardynała. W adresie: Jego Eminencja Najdostojniejszy (lub Najczcigodniejszy) Ksiądz Kardynał [imię i nazwisko].
Małgorzata Marcjanik, prof., Uniwersytet Warszawski
  1. 21.03.2008
    „Witam serdecznie Panią Profesor\'\' to forma, której może użyć gospodarz, witając kordialnie swoich gości. Na formułę adresatywną w liście raczej się nie nadaje.
    MB
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

ZAGŁOSUJ NA MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021!

To już ostatnia prosta! Rozwijana lista poniżej zawiera finałową dwudziestkę. Zapoznaj się z ich znaczeniem i zagłosuj na zwycięskie słowo!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!