litera

Jak mówić w wypadku, gdy wyraz zaczyna się od dwuznaku? Czy ten wyraz (np. Szymon) zaczyna się na sz, a może zaczyna się od sz? Czy zdanie: „Zauważ, że gdy chcemy napisać wielką literą wyraz zaczynający się na sz, wielka będzie tylko litera s”. Dodam, że chodzi o tekst z elementarza, przeznaczony dla dzieci 6-7-letnich.
Częściej mówimy, że jakiś wyraz zaczyna się na określoną literę niż że zaczyna sie od określonej litery bądź określoną literą. Niemniej jednak wszystkie trzy konstrukcje są poprawne.
W słownikach poprawnej polszczyzny PWN można jedynie spotkać się z ostrzeżeniem: „Pisać coś małą literą a. od małej litery (nie: z małej litery)” i analogicznymi dla zwrotów z przymiotnikiem duży lub wielki.
Mirosław Bańko, PWN