łóda jak wóda

 
łóda jak wóda
27.06.2013
Witam,
czy poprawną jest forma łóda utworzona od wyrazu łódka, jako coś wielgachnego, wielka łódka, przeciwieństwo łódeczki, małej, filigranowej? Jest przecież podobnie brzmiąca wóda (nie ma wątpliwości co do jej poprawności) od wódka i na drugim końcu wódeczka. Mój mąż odmówił grania ze mną w scrabble 20 lat temu, ponieważ twierdził, i niestety twierdzi do dziś, że nie istnieje wyraz łóda, a ja „wymyślam”.
Pozdrawiam
Izabela Adamczyk
Jeśli coś jest ciekawego dla mnie w grze w scrabble'a, to właśnie możliwość wymyślania słów, tak jak to Pani zrobiła. Większość graczy jest, jak się zdaje, przeciwnego zdania: dążą oni do ustalenia spisu słów „legalnych” (Polskiej Federacji Scrabble już się to udało). Moim zdaniem taka kodyfikacja nie tylko odbiera grze urok, ale i sens: gracz o dobrej pamięci może grać w scrabble'a w języku, którego nie zna. Równie dobrze można by sporządzić wykaz „legalnych” liczb wielocyfrowych i kazać je ludziom układać na planszy do tej gry.
Może jednak niepotrzebnie wytaczam tu działa przeciwko nadmiernej formalizacji, może Pani mąż wcale nie jest jej zwolennikiem, lecz po prostu łóda mu się nie podoba i już? Łóda (teraz mówię o rzeczy, nie o słowie) jest nie tylko wielka, ale też niezgrabna, nieładna i w ogóle budzi niechęć. Może stąd bierze się niechęć do jej nazwy.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!