-logowie czy -lodzy?

Czy poprawna jest forma: „W skład komisji wchodzą pedagodzy, socjolodzy, psycholodzy”, czy „… pedagogowie, socjologowie, psychologowie”?
Podaję frekwencję form z Korpusu Języka Polskiego PWN:
socjologowie 218, socjolodzy 26,
psychologowie 296, psycholodzy 87,
teologowie 141, teolodzy 21,
zoologowie 10, zoolodzy 1,
ale:
pedagogowie 17, pedagodzy 123,
kardiologowie 0, kardiolodzy 23,
archeologowie 23, archeolodzy 155,
biologowie 26, biolodzy 34.

Jak widać, na pytanie: -logowie czy -lodzy? nie ma prostej odpowiedzi. Zwłaszcza rozbieżność między zoologami i biologami jest zastanawiająca. W słownikach można znaleźć na ogół oba warianty i to rozwiązanie jest chyba najbezpieczniejsze. Przy jakiejś okazji warto by jednak zbadać, co rządzi wyborem jednego lub drugiego.
Może czytelnicy naszej poradni zechcą sprawdzić, czy dane o względnej frekwencji obocznych form, przytoczone za Korpusem Języka Polskiego PWN, są zgodne z tymi, jakie podają wyszukiwarki internetowe.
Mirosław Bańko, PWN