lojalny

sjp.pwn.pl definiuje „lojalny” jako «uczciwy i rzetelny w stosunkach z ludźmi». Czy lojalność nie jest raczej wiernością (posłuszeństwem), nawet wbrew uczciwości?

Synonimem wyrazu lojalny może być nie tylko przymiotnik uczciwy (lojalny to taki, który dochowuje komuś wierności i jest wobec niego uczciwy), lecz także przymiotnik posłuszny (lojalny to taki, który jest posłuszny władzy i postępuje zgodnie z jej nakazami), por. np.

Był lojalny (= uczciwy) w stosunku do zawodników i każdemu dawał szansę.

ale:

Jako lojalny (= posłuszny) obywatel powinien powiadomić naszą placówkę dyplomatyczną.

Adam Wolański