lokalny obieżyświat

Jaką postać miałoby słowo utworzone jako analogia do obieżyświata, gdyby zamiast o świat chodziło o Polskę: ten obieżypolska (r.m.) czy ten obieżypolskę (ndm, jak widzimisię)? A skoro piszemy nie-Polak i Austro-Węgry, to może należałoby napisać obieży-Polska?
Słowo obieży-Polskę – abstrahując od szczegółów zapisu – nie bardzo się nadaje na mianownik lp rzeczownika rodzaju męskiego. Raczej więc obieży-Polska, analogicznie do męczydusza lub łamistrajk. A po jakimś czasie, gdy nazwa się upowszechni, będziemy może pisać obieżypolska.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski