lotopisz

Dzień dobry,

chciałbym zwrócić się z zapytaniem o znaczenie słowa „lotopyrz”, które często jest w mojej rodzinie używane, a na którego ślad nigdzie nie mogę natrafić. Serdecznie dziękuję i łączę wyrazy poważania

Filip

Rzeczownik lotopisz (obocznie: lotopysz, lotopirz) oznacza w gwarach sieradzkich ‘osobę, która nie potrafi usiedzieć na miejscu, lubi przebywać poza domem, włóczyć się’. Jego ogólnopolskim ekwiwalentem jest potocyzm powsinoga.

Adam Wolański