lśniąco biały, ale matowobiały

Dzień dobry,
prosiłbym o wyjaśnienie pewnej rozbieżności. Czemu wyrażenie lśniąco biały pisze się rozdzielnie zgodnie z zasadą [134] słownika ortograficznego, zaś matowobiały łącznie (zapewne zgodnie z zasadą [136])?
Pozdrawiam serdecznie i dziękuję z góry,
Krzysztof S.
Na swoje pytanie właściwie sam Pan odpowiedział, wskazując konkretne zasady pisowni ze słownika ortograficznego PWN. Zasada [134] dopuszcza wyjątki, których lista jest otwarta, zatem nie wyklucza łącznej pisowni przymiotnika lśniącobiały. Sytuacja, w której dwa przymiotniki tak bliskie sobie znaczeniowo i formalnie, mają różny zapis na liście haseł, może oczywiście dziwić i być może rozsądniej byłoby dopuścić łączną pisownię pierwszego z Pana przykładów. W tradycji kodyfikacji polskiej pisowni unikano jednak wariancji, a i użytkownicy polszczyzny czują się zaniepokojeni, gdy jakieś słowo można zapisać na dwa sposoby.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski