lustro weneckie raz jeszcze

 
lustro weneckie raz jeszcze
29.10.2007
Kilka dni temu w odpowiedzi na pytanie czytelniczki jeden z językoznawców poradni doradzał używanie określenia lustro weneckie zamiast fenickie. Tymczasem wg elektronicznego Słownika poprawnej polszczyzny PWN z 2004 roku lustro weneckie to XVIII-wieczne ozdobne lustro, a więc zupełnie co innego niż lustro, które z jednej strony jest oknem – a najprawdopodobniej takie miała na myśli autorka pytania. Również Wikipedia rozróżnia te dwa terminy.
Przykład ten – jeden z wielu – potwierdza, że to samo słowo lub wyrażenie może mieć inne znaczenie dla specjalisty niż dla laika. W języku ogólnym lustro weneckie funkcjonuje jako 'pół lustro, pół okno', specjaliści zaś taki przedmiot nazywają lustrem fenickim. W związku z tym np. Uniwersalny słownik języka polskiego PWN podaje dwa znaczenia: „Lustro weneckie (…) szyba, która przepuszcza światło w jedną stronę (…) lustro w ozdobnych ramach ze szkła szlifowanego, często barwionego, produkowane w Wenecji (…)”.
W drukowanym słowniku poprawnej polszczyzny nie znalazłem cytowanej przez Panią informacji, więc dziwi mnie, że jest taka w wersji elektronicznej. Zdziwiłem się też, przeczytawszy w Pani liście, że doradzałem użycie nazwy lustro weneckie zamiast lustro fenickie. W istocie starałem się tylko bronić tej pierwszej przed posądzeniem o błąd.
Mirosław Bańko, PWN
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!