luteranów czy luteran?

Szanowni Państwo,
serdecznie pozdrawiam i składam wyrazy wdzięczności za Państwa działalność. Mój problem dotyczy formy DB. lm słowa luteranin, czy może raczej wyboru między formą proponowaną przez Nowy słownik ortograficzny PWN –luteran a formą Nowego słownika poprawnej polszczyzny: przy haśle podano tam „DB. luteranów (nie: luteran)”. Osobiście skłaniam się ku odmianie analogicznej do odmiany słowa franciszkanin (DB. lm --ów), ale proszę o wsparcie.
Z wyrazami szacunku
Maria Derwich
Obawiam się, że stanowisko Nowego słownika ortograficznego w tej sprawie nie jest pomyłką. Formę (tych) luteran spotyka się w tekstach wcale nie tak rzadko, aby ją zignorować. Ale forma luteranów jest kilkakrotnie częstsza i dlatego bardziej godna polecenia. Myślę, że słownikarze zrobiliby najlepiej, gdyby obydwu formom dali zielone światło: luteranów, rzadziej luteran.
Mirosław Bańko