magazynek

Magazynka czy magazynku (D. lp.) – która forma jest poprawna? Jeśli poprawne są obie – proszę o uzasadnienie, dlaczego tak jest.
Pozdrawiam.
Obie formy są poprawne i obie są używane. Nie ma w tym nic szczególnie dziwnego, gdyż rzeczowniki męskie nieżywotne mają dwie końcówki dopełniacza lp: -a i -u. Trudno określić zasady ich repartycji, ponieważ w grę wchodzą różne kryteria, czasem kolidujące ze sobą. Dlatego nieraz nie możemy się zdecydować, której końcówki używać, i używamy obydwu, jak to ma miejsce w przypadku magazynka (magazynku).
Mirosław Bańko