mail jak kotlet

Szanowni Państwo,

mamy w redakcji problem z odmianą słowa "e-mail / mail". Co jest zasadą, a co mową potoczną dla tego wyrazu : czy M=B (jak dla męskich nieżywotnych, do której wyraz należy) czy też D=B (jak dla m. żywotnych).

Wielki słownik ortograficzny PWN podaje:

mail -la, B.= D. a. M., -lem; -le, -li a. -lów; zob. e-mail czyli jak dla żywotnych. Pogubiłam się, proszę o wyjaśnienie.

Z poważaniem,

Lidia Zakrzewska

Z mailem jest jak z kotletem. W normie wzorcowej biernik liczby pojedynczej obu rzeczowników (męskich nieżywotnych) jest równy mianownikowi, czyli powiemy i napiszemy: wysłałem mail, zjadłem kotlet. W normie użytkowej (potocznej) B. = D.: wysłałem maila, zjadłem kotleta.

Adam Wolański