maile i SMS-y

Szanowna Redakcjo!
Ciekawi jesteśmy, czy właśnie wysyłamy maila, czy mail. A w innym przypadku – SMS-a czy SMS?
Pozdrawiamy
Młodzi redaktorzy
Nie wiemy, czy to Was ucieszy, ale możecie wysyłać zarówno maila, jak mail, oraz zarówno SMS-a, jak i SMS. Podobnie jest np. z kotletem: jedni powiedzą „Zjadłem kotlet”, inni „Zjadłem kotleta”. Formy biernikowe z końcowym -a są właściwe przede wszystkim rzeczownikom męskim nazywającym istoty żywe; przy pozostałych mają często charakter potoczny. Tak jest i w wymienionych tutaj przykładach.
Mirosław Bańko