majdan czy Majdan?

Szanowni Państwo,
w kontekście bieżących wydarzeń jaka jest poprawna pisownia następujących wyrazów:
a) majdan czy Majdan?
b) majdan niepodległości czy Majdan Niepodległości?
c) euromajdan czy Euromajdan?
Z wyrazami szacunku
Chodzi tu o mikrotoponim, którego formą w języku ukraińskim jest Майдан Незалежності, co w polskim powinno mieć podstawową formę plac Niepodległości. U nas przyjęła się jednak nazwa majdan (Majdan). Tu warto dodać, że i w języku polskim używano wyrazu majdan w tym znaczeniu. Niełatwo więc rozstrzygnąć, czy jest to rutenizm, czy archaizm. Bez wątpienia jednak jest to wyraz, który zwraca uwagę na siebie i we współczesnych kontekstach jest jednoznaczny – odsyła do głównego placu Kijowa.
A skoro tak, to zapis wielką literą należy uznać za bardziej odpowiedni, zwłaszcza że wyraz ten w niektórych użyciach oznacza nie tylko miejsce, lecz także wspólnotę, świat wartości, ruch narodowo-patriotyczny, gazety piszą np. o solidarności z Majdanem.
Pytanie drugie – majdan niepodległości czy Majdan Niepodległości? – trzeba by nieco rozszerzyć: a może majdan Niepodległości (zgodnie z naszą ortografią)? W ukraińskim jednak, o ile mogłem ustalić, pisze się oba wyrazy wielkimi literami, a że jest to w polszczyźnie kalka ukraińskiej nazwy, najlepsze u nas będzie Majdan Niepodległości.
Odpowiedź na pytanie trzecie jest już wyżej, bo Euromajdan definiowany jest jako ‘ruch narodowo-patriotyczny’.
Jan Grzenia