maludas

Szanowni Państwo.

Chciałbym uzyskać informacje na temat etymologii słowa „maludas”. W moim rodzinnym domu (południowa Wielkopolska) określa się nim dzieci. W internecie na próżno jednak szukać jakichkolwiek informacji na temat tego słowa. Czy jest to słowo pojawiające się ogólnopolsko? Czy można znaleźć je w jakimś oficjalnym słowniku?

Rzeczownik maludas (także w formie: maluda) oznacza: 1) ‘osobę niepełnoletnią, dziecko’ i 2) ‘człowieka małego, niskiego’. Wyraz należy do odmiany potocznej języka polskiego i jest nacechowany żartobliwie. Został utworzony z członów: mal- (od przymiotnika mały) i -lud- (od zdrobnienia ludzik) oraz sufiksu -as, który w polszczyźnie tworzy różne, nacechowane stylistycznie derywaty (czasami nacechowane pieszczotliwie lub żartobliwie, a czasami pejoratywnie, por. np. bobas, blondas, ale też brudas, parobas, urzędas).

Adam Wolański