mały sabotaż

Dzień dobry,

jak zapisać Mały Sabotaż — wielkimi czy małymi literami?

Dziękuję za pomoc :)

Określenie mały sabotaż (w zn. ‘akcja konspiracyjna prowadzona w czasie okupacji hitlerowskiej, polegająca na pisaniu antyhitlerowskich haseł na murach, ośmieszaniu zarządzeń okupanta i dezorganizowaniu jego akcji propagandowych’) stanowi wyrażenie pospolite, które zapisujemy od małych liter, por. np.

  • Brali udział w akcjach tzw. małego sabotażu, m.in. nalepiali karteczki na obwieszczeniu gubernatora Hansa Franka o utworzeniu Generalnego Gubernatorstwa, na których widnieją słowa: „Marszałek Piłsudski powiedziałby: «A my was wszyscy w d... mamy»”.

Twórcą określenia mały sabotaż był prawdopodobnie Aleksander Kamiński, który w listopadzie 1940 r. zamieścił w „Biuletynie Informacyjnym” artykuł pod takim właśnie tytułem.

Omawiane tu określenie weszło w skład nazwy konspiracyjnej organizacji młodzieżowej i jako element nazwy własnej jest zapisywane od wielkich liter, por. Organizacja Małego Sabotażu „Wawer”.

Adam Wolański